technologie spawalnicze

Wirnik jest jednym z najbardziej odpowiedzialnych części turbiny, który podczas pracy w wysokiej temperaturze jest poddawany bardzo dużym stałym i zmiennym obciążeniom. Tak ciężkie warunki pracy powodują iż prawie każdy błąd obsługi (eksploatacji) skutkuje awarią lub zniszczeniami. Przyczyn mechanicznego zniszczenia wirnika może być bardzo wiele. Mogą one być spowodowane błędami projektowymi, błędami powstałymi na etapie produkcji i montażu. Bardzo często zniszczenie wirnika jest spowodowane nieprawidłową obsługą podczas pracy czy błędami powstałymi przy remontach i konserwacji turbiny. Aby prawidłowo przeprowadzić proces naprawy, bardzo ważne jest aby określić przyczynę i mechanizm, który doprowadził do zniszczenia wirnika. Czasami jednoznaczne stwierdzenie jaka była przyczyna i mechanizm zniszczenia jest bardzo trudne lub wręcz niemożliwe ze względu na zbyt duży zasięg zniszczeń. Prawidłowo przeprowadzony proces naprawy powinien zminimalizować lub wyeliminować możliwość wystąpienia podobnej usterki w przyszłości i nie powinien sprowadzać się tylko do odtworzenia zniszczonej części wirnika.
W przeszłości spawanie jako metoda naprawy wirników turbin nie było stosowane na skalę przemysłową. Wieloskładnikowe stale do pracy w podwyższonych temperaturach z których wykonywane były wały wirników uznawane były za materiały niespawalne. Spawanie naprawcze wirników wiązało się ze zbyt dużym ryzykiem i często w przypadku gdy wirnik uległ mechanicznemu uszkodzeniu był wymieniany na nowy albo usuwano część ołopatkowania ograniczając moc (sprawność) turbiny. Wymiana wirnika wiązała się z długim czasem oczekiwania ze względu na kosztowny i czasochłonny proces technologiczny wytwarzania wirników.


Wdrożone w firmie TurboCare Sp. z o.o. spawalnicze technologie naprawy dają niemal nieograniczone możliwości regeneracji wirników turbin. Dzięki obecności w grupie TURBOCARE, możemy korzystać z wieloletniego doświadczenia firmy Turbocare Inc. w której naprawiono ponad 600 wirników turbin.

Certyfikaty


 


NAPRAWA USZKODZONYCH WIRNIKÓW TURBIN PAROWYCH PRZY ZASTOSOWANIU TECHNOLOGII SPAWANIA NA PODSTAWIE DOŚWIADCZEŃ FIRMY TURBOCARE
NAPRAWA USZKODZONYCH WIRNIKÓW TURBIN PAROWYCH PRZY ZASTOSOWANIU TECHNOLOGII SPAWANIA NA PODSTAWIE DOŚWIADCZEŃ FIRMY TURBOCARE